British Human Power Club
York
Sunday 23rd June


Round 1 Race(s) for 60 + 1 Laps -- Lap distance: 0.9 km
Round 1 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Steve Slade Beano O 44 1:01:34.00 42.8 26.6
2 Lee Wakefield Milan SL O/Mf 42 1:02:24.00 40.3 25.0
3 Russell Bridge NoCom O/P/U 40 1:02:59.00 38.0 23.6
4 Andrew Sidwell Rattysnake O/P 39 1:01:36.80 37.9 23.5
5 Chris Parker Thing 2 O/Mf 39 1:01:48.00 37.8 23.5
6 Antonin Delpeuch Quest O/Mf 39 1:02:43.00 37.2 23.1
7 Jochen Farwer M5 Lowracer O/P/U 39 1:03:06.00 37.0 23.0
8 Kim Wall Red Baron O/P/U/L/Lp/St/S 34 1:03:13.00 32.2 20.0
9 Jeffrey James cobra O/P 33 1:02:32.00 31.6 19.6
10 Brian Robertson Bacchetta O/P/U/St/S 32 1:02:01.00 30.9 19.2
11 Sid Charlton Violent Vi O/P/U/Mf/M 31 1:01:56.00 30.0 18.6
12 Geoff Bird velodynamics t7 O/St 31 1:03:37.00 29.2 18.1
13 Geoff Booker Trykit O/P/U/Mf/M 30 1:01:36.00 29.1 18.1
14 Colin Rose Orbit O/P/U/St/S 30 1:02:35.00 28.7 17.8
15 Gary Wright Bob Jackson Upright Trike O/P/U/Mf/M 29 1:02:12.00 27.9 17.3
16 Ian Matthews The Black Pig O/P/U/Mf/M 28 1:02:33.00 26.8 16.6
17 Chris Hamilton Bruvver Pete's Fold-up Mezzo O/P/U/St/S 28 1:03:40.00 26.3 16.3
18 Fiona Grove Velodynamics T5 O/P/L/Lp/St/S 27 1:03:09.00 25.6 15.9
19 Graham Coulson Graham's Booker O/P/U/Mf/M 26 1:02:17.00 25.0 15.5
20 James Ebblewhite Fujin SL-2 O/P/U/St/S 23 1:02:23.00 22.1 13.7
21 Max Farwer Speedmachine O/P/U/St/S/J 21 1:02:21.00 20.1 12.5
22 David L'Hostis velocraft O/P/U 10 1:03:09.30 9.4 5.8

Round 2 Race(s) for 25 + 1 Laps -- Lap distance: 0.2 km
Round 2 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Jeffrey James cobra O/P 55 25:52.30 31.8 19.7
2 Brian Robertson Bacchetta O/P/U/St/S 54 26:11.80 30.8 19.1
3 James Ebblewhite Fujin SL-2 O/P/U/St/S 53 26:15.00 30.2 18.7
4 Chris Hamilton Bruvver Pete's Fold-up Mezzo O/P/U/St/S 51 25:53.00 29.4 18.3
5 Colin Rose Orbit O/P/U/St/S 47 26:11.20 26.8 16.6
6 Geoff Bird velodynamics t7 O/St 36 20.8 12.9

Round 2 Race 2
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Steve Slade Beano O 93 25:29.90 54.5 33.9
2 Lee Wakefield Milan SL O/Mf 87 25:37.00 50.8 31.5
3 Chris Parker Thing 2 O/Mf 81 25:48.40 46.9 29.1
4 Antonin Delpeuch Quest O/Mf 77 25:35.50 45.0 27.9
5 David L'Hostis velocraft O/P/U 73 25:45.50 42.4 26.3
6 Andrew Sidwell Rattysnake O/P 71 25:45.10 41.2 25.6
7 Russell Bridge NoCom O/P/U 68 25:50.50 39.3 24.4
8 Jochen Farwer M5 Lowracer O/P/U 67 25:34.90 39.1 24.3
9 Kim Wall Red Baron O/P/U/L/Lp/St/S 59 25:47.50 34.2 21.2

Round 3 Race(s) for 0 + 1 Laps -- Lap distance: 0.2 km
Round 3 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Steve Slade Beano O 1 0:14.90 60.2 37.4
2 Lee Wakefield Milan SL O/Mf 1 0:15.89 56.5 35.1
3 David L'Hostis velocraft O/P/U 1 0:17.07 52.5 32.6
4 Antonin Delpeuch Quest O/Mf 1 0:17.59 51.0 31.7
5 Chris Parker Thing 2 O/Mf 1 0:18.10 49.6 30.8
6 Andrew Sidwell Rattysnake O/P 1 0:18.16 49.4 30.7
7 Russell Bridge NoCom O/P/U 1 0:18.56 48.3 30.0
8 Jochen Farwer M5 Lowracer O/P/U 1 0:19.65 45.6 28.3
9 Kim Wall Red Baron O/P/U/L/Lp/St/S 1 0:20.72 43.3 26.9
10 Brian Robertson Bacchetta O/P/U/St/S 1 0:23.21 38.6 24.0
11 James Ebblewhite Fujin SL-2 O/P/U/St/S 1 0:23.65 37.9 23.5
12 Chris Hamilton Bruvver Pete's Fold-up Mezzo O/P/U/St/S 1 0:24.00 37.4 23.2
13 Colin Rose Orbit O/P/U/St/S 1 0:29.57 30.3 18.8

Final Results composed by using Average Points 1:1:1

Overall
Pos. Name Vehicle Class Position Points
O P U L Lp St S Mf M J A O P U L Lp St S Mf M J A
1 Steve Slade Beano O 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Lee Wakefield Milan SL O/Mf 2 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 900 0 0 0 0 0 0 1000 0 0 0
3 Chris Parker Thing 2 O/Mf 3 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 707 0 0 0 0 0 0 870 0 0 0
4 Antonin Delpeuch Quest O/Mf 4 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 683 0 0 0 0 0 0 840 0 0 0
5 Andrew Sidwell Rattysnake O/P 5 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 636 900 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Russell Bridge NoCom O/P/U 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 624 873 933 0 0 0 0 0 0 0 0
7 David L'Hostis velocraft O/P/U 7 4 4 0 0 0 0 0 0 0 0 525 728 751 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Jochen Farwer M5 Lowracer O/P/U 8 3 2 0 0 0 0 0 0 0 0 496 756 840 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Kim Wall Red Baron O/P/U/L/Lp/St/S 9 5 3 1 1 1 1 0 0 0 0 446 680 756 1000 1000 1000 1000 0 0 0 0
10 Brian Robertson Bacchetta O/P/U/St/S 10 6 5 0 0 2 2 0 0 0 0 374 570 680 0 0 900 900 0 0 0 0
11 Jeffrey James cobra O/P 11 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 272 415 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 James Ebblewhite Fujin SL-2 O/P/U/St/S 12 9 6 0 0 3 3 0 0 0 0 266 413 498 0 0 717 737 0 0 0 0
13 Colin Rose Orbit O/P/U/St/S 13 7 7 0 0 5 5 0 0 0 0 263 416 496 0 0 680 707 0 0 0 0
14 Chris Hamilton Bruvver Pete's Fold-up Mezzo O/P/U/St/S 14 10 8 0 0 4 4 0 0 0 0 260 407 483 0 0 705 729 0 0 0 0
15 Geoff Bird velodynamics t7 O/St 15 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 181 0 0 0 0 467 0 0 0 0 0
16 Sid Charlton Violent Vi O/P/U/Mf/M 16 11 9 0 0 0 0 4 1 0 0 116 177 219 0 0 0 0 243 333 0 0
17 Geoff Booker Trykit O/P/U/Mf/M 17 12 10 0 0 0 0 5 2 0 0 94 159 197 0 0 0 0 219 300 0 0
18 Gary Wright Bob Jackson Upright Trike O/P/U/Mf/M 18 13 11 0 0 0 0 6 3 0 0 76 129 159 0 0 0 0 197 270 0 0
19 Ian Matthews The Black Pig O/P/U/Mf/M 19 14 12 0 0 0 0 7 4 0 0 69 116 143 0 0 0 0 177 243 0 0
20 Fiona Grove Velodynamics T5 O/P/L/Lp/St/S 20 15 0 2 2 7 6 0 0 0 0 56 94 0 300 300 197 219 0 0 0 0
21 Graham Coulson Graham's Booker O/P/U/Mf/M 21 16 13 0 0 0 0 8 5 0 0 50 85 116 0 0 0 0 159 219 0 0
22 Max Farwer Speedmachine O/P/U/St/S/J 22 17 14 0 0 8 7 0 0 1 0 41 69 94 0 0 159 177 0 0 333 0
Last Updated on 02 July 2019
By Thee Keeper Ov Thee Records